Postawa strzelecka jest jednym z elementów wpływających na celność strzału. W strzelaniach statycznych głównym czynnikiem jest stabilność. Podczas gdy przy strzelaniach bojowych  stabilność postawy należy skoordynować z możliwością poruszania się.

Postawy strzeleckie dzielimy na trzy podstawowe, które nie są wymuszone: stojąca, klęcząca oraz leżąca.

Postawa strzelecka stojąca zapewnia strzelcowi dużą mobilność oznacza to szybkie przemieszczanie w dowolnym kierunku  zejście z linii strzału  z możliwością przejścia do innych postaw w zależności od sytuacji.

Co musimy wiedzieć o samej postawie aby postawa była stabilna! Ustawiamy nogi na szerokość bioder na lekko ugiętych nogach w pozycji walki. Ustawienie stóp w takiej postawie walki jest indywidualną cechą każdego strzelca. U jednych będzie to prawa stopa z przodu a u drugich lewa wszystko zależy właśnie od tego którą stopę stawiamy z przodu w postawie walki. W jaki inny sposób możemy jeszcze to zweryfikować ślizgając się na ślizgawce noga prawa bądź lewa będzie z przodu i tak samo będziemy ustawiać się na strzelnicy. Pamiętać trzeba że podczas strzelania stopa praw bądź lewa mam być delikatnie wysunięta do przodu względem drugiej max 30 cm. Nasz postaw ma być najbardziej zbliżona do Naszej naturalnej postawy. Co do ustawienia tułowia . Tułów ustawiony frontalnie pochylony do przodu tak aby jego ciężar tłumił  nam odrzut broni. Ramiona wyprostowane i zblokowane w łokciach.

TCH.

Nasze tarcze dedykowane do pracy nad  poprawą postawy strzeleckiej: