Jeśli chcemy mieć coś trwałego i solidnego, musimy zadbać o podstawy. To samo tyczy się umiejętności strzeleckich. Bez solidnych podstaw nie jesteśmy w stanie iść do przodu. Właśnie dlatego chciałbym przybliżyć jeden z najistotniejszy aspektów – pracy na języku spustowym w broni zapasowej. Podczas strzelania na celność i skupienie z broni zapasowej jaką jest pistolet, musimy spełniać kilka podstawowych umiejętności:
- ustawienie broni w linii prostej do naszego celu ,
- inicjacja strzału bez poruszenia bronią,
- stabilny i prawidłowy chwyt,
- operowanie spustem,
- prawidłowe zgranie przyrządów celowniczych.
Można wykonywać wszystkie te czynności bardzo dobrze, lecz bez prawidłowej kontroli spustu nie jesteśmy w stanie skutecznie, a co najważniejsze celnie prowadzić ognia ( wywalenie ołowiu w wał) czego chcielibyśmy uniknąć. Dlatego też, aby skutecznie kontrolować język spustowy, a co za tym idzie sam strzał – musimy wiedzieć o dziewięciu przykazaniach ściśle związanych z pracą nad spustem. Są to:
- pozycja spoczynku,
- wybranie luzu,
- opór,
- pierwsza droga,
- przełamanie spustu,
- druga droga,
- zatrzymanie,
- powrót,
- pozycja spoczynku.
Po krótce chciałbym wyjaśnić wyżej wymienione terminy. Pozycja spoczynku – na języku spustowym nie leży palec ani nie działa na niego żadna siła zewnętrzna. Pamiętaj! Palec na języku spustowym powinien znajdować się wyłącznie w momencie oddania strzału lub zamiaru oddania strzału. Nigdy wcześniej.
Kolejny termin to wybranie luzu – na języku spustowym znajduje się palec, który wywiera jednolity stały nacisk na język spustowy. Innym słowem – wybieram luz spustu z pozycji spoczynku do momentu wyraźnego napotkania oporu . Po dojściu do wyraźnego oporu ściągamy w dalszym ciągu spust. Wzrasta wówczas ciężar, co przed samym przełamaniem spustu nazywamy pełzaniem bądź pierwszą drogą. Po tym następuje przełamanie spustu, w którym pada strzał. Powinien on być zaskoczeniem dla strzelca. Następnie ściąganie języka spustowego jest kontynuowane. W tym momencie spust znajduje się w drugiej drodze, która po krótkim momencie się kończy na zatrzymania się języka spustowego na tylnej osłonie. Kolejno następuje powrót i po charakterystycznym kliknięciu – w przypadku większości broni dostępnej na rynku – przechodzimy do pozycji spoczynku. Tym samym proces się kończy.
Podsumowując, przedstawienie całego procesu pracy na języku spustowym zapewnia szkolonemu większą świadomość, a tym samym pomaga zbudować solidne fundamenty na przyszłość w procesie szkolenia strzelca.
TCH.
Nasze tarcze dedykowane do pracy na języku spustowym: